Разглеждане на панорами.
Ориентиране в пространството.
Покажи на приятел – как да вземем линк към панорама или място от картата.
Добавете ваше описание към панорамите.
Как се правят панорамни снимки - урок за начинаещи.
1.Какво е 360.bg?
С 360.bg можете да разгледате място, на което никога не сте били, и да придобиете реално усещане за неговата атмосфера.
360.bg е най-големият каталог на панорамни снимки в България. Това, което отличава 360.bg от други сайтове с панорамни снимки е, че тук те са разположени на актуалната карта на “Google maps”. По този начин потребителите могат да видят с добра точност къде е направена снимката и да използват сайта за намиране на панорами от места, чийто адрес са намерили на картата (напр. bgmaps), което им помага да се ориентират добре и да разпознаят мястото.
2.Разглеждане на панорами
При зареждане на сайта 360.bg можете да видите първата заредена панорамна снимка, избрана от нас. При избиране на някой от маркерите по картата с мишката можете да видите панорамата заснета на мястото на маркера. Панорамите се въртят по посока на часовниковата стрелка и вие можете да контролирате и разглеждате различни техни аспекти използвайки следните контроли :
Завъртане на снимката наляво: стрелка наляво, или натискане на ляв бутон на мишката и влачене наляво
Завъртане надясно: стрелка надясно, или влачене надясно с мишката
Поглед нагоре: стрелка нагоре / влачене нагоре с мишката
Поглед надолу: стрелка надолу / влачене надолу с мишката
Приближаване (zoom in): клавиш “Ctrl”
Отдалечаване (Zoom out): клавиш “Shift”
Показване на цял екран (full screen): десен бутон на мишката върху панорамата и избиране на функцията “Go full screen” .
Излизане от режим цял екран: клавиш “Esc”, или десен бутон и избиране на “exit full screen”
Връщане на снимката в оригинална позиция: клавиш “Home”
Забележки:
- След ръчно завъртане на панорамата от страна на потребителя, снимката спира на избраната позиция за 1-2 секунди преди автоматичното завъртане да започне отново.
- Функциите за приближаване и отдалечаване не работят при показване на цял екран. За да постигнете приближаване или отдалечаване в такъв режим, първо приближете или отдалечете панорамата докато е малка и след това преминете в режим “цял екран”.
3. Ориентиране в пространството.
Къде е север? Как да намеря Пловдив? Коя е най-близката снимка до дома ми?
За да използвате пълноценно сайта 360.bg, трябва да знаете как да се ориентирате в пространството, което той изобразява. Опитали сме се да направим тази задача възможно най-интуитивна, като в бъдеще предстоят още подобрения и улеснения.
- Посоки на света – на картата на “Google maps” север се намира нагоре – както при всяка карта. При отваряне на панорамна снимка в 95% от случаите север е първата посока която се вижда преди да започне завъртането на снимката. Винаги можете да върнете снимката в първоначална позиция, ако е била завъртяна, чрез натискане на бутона “Home” на клавиатурата.
За улеснение, посоките на света са отбелязани на всяка снимка в долня край чрез червените букви N E W и S, изобразяващи север, изток, запад и юг. По тези букви можете да се ориентирате и в редките случаи, когато панорамите не започват от север. Това се случва рядко и е направено нарочно – с цел показване на известен или значим обект на самата панорама от самото начало – за по-лесно ориентиране.
- Намиране на градове и адреси – 360.бг използва за основа последните карти на “Google maps”, където можете да откриете градове и адреси по име. Понастоящем повечето градове в България са отбелязани с тяхното име и могат да бъдат намерени от формата за търсене на главната страница в ляво от картата. В бъдеще “Google” ще прибавя адреси към картата на България и те също ще могат да се търсят на сайта. За да намерите някое място на картата, просто напишете името му и натиснете “Търси!”
4. Покажи на приятел – Как да вземем линк към това, което виждаме в момента.
Всяка отворена панорама има връзка в горния си край, която е озаглавена “Вземи линк”. Когато гледате панорамна снимка и искате да я покажете на свой приятел, натиснете десния бутон на мишката върху текста “Вземи линк” и изберете “copy link location”, ако използвате Firefox или “copy shortcut” ако използвате Internet Explorer.
Но това не е всичко. Ако искате да вземете линк от място върху картата, на което няма снимка и маркер, просто кликнете веднъж с мишката върху желаното място и копирайте линка от връзката „|Вземи линк|” която се намира точно под картата.
Така полученият линк при използване просто ще центрира картата на мястото, на което сте кликнали за да го вземете.
Объркахте ли се? Ето един пример.
Сградата на Българската национална телевизия в София се намира на ул. “Сан Стефано” № 29, където по време на съставянето на този текст още няма направена снимка. Ако искам да покажа мястото на мой приятел, премествам картата до желаното място и щраквам с мишката върху сградата на БНТ. На пръв поглед изглежда нищо не се случва, но линкът вече може да бъде взет. Премествам мишката върху надписа „|Вземи линк|” който е залепен за долния край на картата и с десния бутон избирам копиране на линка от менюто. Полученият копиран линк (http://360.bg/index.php?lat=42.69170982784213&lon=23.338394165039062) изпращам по и-мейла на приятел. Когато той отвори линка, ще види в центъра на картата сградата на БНТ и може сам да реши на кой най-близък маркер да кликне, за да разгледа околните заснети панорами.
5. Добавете ваше описание към панорамите.
360.bg е сайт за панорамни снимки, който разчита на своите посетители да споделят интересни и важни неща за местата, на които са заснети снимките. Помощта ви в това отношение е безценна. Затова самите текстове, които придружават всяка панорамна снимка, могат да бъдат редактирани от вас. Когато видите снимка без пълно описание, можете да натиснете връзката „промени описанието” в горния край на снимката и да въведете вашата подробна информация. За да се избегне автоматично подаване на рекламно съдържание, трябва да въведете две думи, които виждате изписани във формата за промяна на информацията и да натиснете „submit”. Това е всичко! До няколко минути описанието ви ще се появи на снимката и ще сте горд автор на съдържание на най-големия сайт за панорамни снимки в България.
Забележка:
- Подписването на описанията е позволено с име или прякор, стига прякора да не съдържа обидни или неприлични думи. За това какво представлява обидна дума, използвайте собствената си преценка.
- Ако разгледате панорама, към която вече има описание, различно от обикновеното “България. Пловдив/София” и т.н., можете да го промените само ако имате какво да добавите. Моля, уважавайте труда на другите преди вас – запазете техния подпис и добавете вашия или просто го коригирайте анонимно. Моля, не променяйте описанията с неверни данни, с рекламно или обидно съдържание. Поставянето на шеги и закачки в описанията на снимките е позволено, стига да се отнасят до обекти на снимката и да не са обидни за никого. Например, наричането на коня на паметника “Цар Освободител” “расов жребец като повечето мъже в България” е приемливо, но “воняща дърта кранта” не е.
- Използването на реклами, без одобрението на модераторския екип, е забранено. Разбира се, можете да посочите името на магазин, офис или друг обект в описанието на панорамата, стига обектът действително да се вижда на снимката.
- Администраторите на сайта си запазват правото да променят описания, ако те не отговарят на горните условия, или да заключват снимки, така че да не могат да бъдат променяни. Моля,не злоупотребявайте. Нека направим разглеждането на сайта приятно за всички. Не ни принуждавайте да заключваме цялото съдържание.
